معرفی مراکز گردشگری تبریز

ایل گلی ( ال گولی یا شاه گول )

ایل گلی ( شاه گلی ) از گردشگاه های زیبای تبریز است که در جنوب شرقی تبریز بر دامنه تپه ای واقع شده . ایل گلی استخری بزرگ به شکل مربع به مساحت ۵۴ هزار و ۶۷۵ متر مربع است .

 

کاخ شهرداری تبریز

کاخ شهرداری تبریز یکی از بنا های زیبا ، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که در سال ۱۳۱۴ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهٔ کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج ارفع الملک جلیلی بنا شد . کاخ شهرداری تبریز در مرکزی ترین نقطه شهر تبریز و در میدان شهرداری ( ساعت ) این شهر واقع شده است. کاخ شهرداری تبریز از ابتدای احداث تا حال ، به عنوان ساختمان شهرداری شهر تبریز مورد استفاده قرار گرفته است و امروزه با تقسیم شهر تبریز به هشت منطقه ، این بنا به عنوان شهرداری مرکزی شهر تبریز محسوب می شود . البته امروزه نیز ، اکثر امور عمرانی و اداری شهرداری تبریز در این تالار و عمارت متمرکز شده است . کاخ شهرداری تبریز دارای یک برج ساعت چهارصفحه ای به ارتفاع ۳۰٫۵ متر است که باطنین موزون زنگ هایش ، هر ۱۵ دقیقه یک بار ، گذشت زمان را به گوش مردم تبریز می رساند . نمای خارجی این بنا از سنگ تراشیده شده ا

 

موزه قاجار

موزه قاجار در محله ششگلان که یکی از محلات قدیمی تبریز است قرار دارد .

 

بازار تبریز

بازار تبریز بزرگ ‌ترین بازار سرپوشیده جهان و یکی از شاهکار های معماری ایرانی است . این بازار در سال ۱۱۹۳ هجری قمری بر اثر زلزله با خاک یکسان شد ، اما طولی نکشید که به همت مردم شهر بازسازی شد .

 

مقبره الشعرا

وجود قبرستان عرفا و شعرا در محله سرخاب تبريز همواره در اكثر منابع ذكر شده است. قديمي‌ترين تذكره فارسي كه در آن شرح حال شعرا آمده و نامي از مقبرة‌الشعرا هم برده شده نزهة‌القلوب حمد‌اله مستوفي است كه در سال 740 ه.ق تأليف يافته است. مقبرة‌الشعرا مدفن بيش از 400 تن از شاعران، عارفان، دانشمندان و اديبان نام‌آور ايران است. به قولي: هزاران سعدي و حافظ فشاند اگر تبريز ما دامن تكاند معروف‌ترين آرميدگان مقبرة‌الشعراي تبريز عبارتند از: اسدي طوسي، قطران تبريزي، مجيرالدين بيلقاني، خاقاني شرواني، ظهيرالدين‌فاريابي، شابور نيشابوري، همام تبريزي، ماني شيرازي، شكيبي تبريزي و سيد محمدحسين‌بهجت‌تبريزي. در حال حاضر بناي زيبا با معماري مدرن و همچنين الهام گرفته از سنت ايراني به عنوان يادمان اين آرامستان به همّت انجمن آثار ملي ايران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي احداث شده است.

 

ارگ تبریز ( علی ‌شاه )

ارگ تبریز ( علی ‌شاه ) یکی از بلند ترین دیوار های تاریخی کشور و نماد شهر تبریز و یکی از بنا های تاریخی شهر تبریز است .

 

مسجد کبود

بنای تاریخی مذهبی مسجد کبود از آثار ارزشمند دوره قراقویونلو می باشد که به دستور جهانشاه که شهر تبریز را پایتخت خود قرار داده بود و به سرکاری عزالدین قاپوچی بنا گردیده است .

 

خانه مشروطه

خانه مرحوم حاج میرزا مهدی کوزه کنانی ( معروف به ابوالمله ) - که یکی از بازرگانان خوش نام شهر تبریز و از شیفتگان حریت و آزادی بود - در جنب مجموعه بازار بزرگ تبریز و در کنار خیابان جدید الاحداث استاد مطهری واقع شده که معروف به خانه مشروطه است .

 

2018  www.azarparvaz.com